dodaj mi skrzydeł

DODAJ MI SKRZYDEŁ. JAK ROZWIJAĆ U DZIECI MOTYWACJĘ WEWNĘTRZNĄ

Każdy z nas do wykonania jakiegoś zadania może mieć jeden z dwóch rodzajów motywacji – zewnętrzną (wszelkiego rodzaju zachęty i naciski, które mają sprawić, że druga osoba wykona określone działania) i motywację wewnętrzną (kiedy dana osoba wykonuje tę czynność, bo przynosi jej to przyjemność, satysfakcję i radość lub widzi w niej kokretną wartość i sens).

Oczywiście motywacja zewnętrzna może być skuteczna i bardzo często jest, z tym, że jest to skuteczność krótkotrwała. Długofalowe efekty może przynieść tylko motywacja wewnętrzna. Zatem jak ją rozwijać u dzieci? Książka Joanny Steinke-Kalembki wyczerpująco odpowiada na to pytanie. Prezentuje nowe spojrzenie na motywację – pokazuje, że skuteczne motywowanie dziecka polega na tworzeniu relacji i podejmowaniu współpracy.

Autorka książki pisze m. in.

  • o tym, w jaki sposób nasze oczekiwania wobec dziecka przekładają się na jego motywację,
  • o tym, jak przekazywać dziecku ważne dla nas wartości i uczyć wyznaczać cele,
  • o tym, jak nauczyć dziecko nie bać się popełniać błędów i wykorzystywać je w procesie rozwoju,
  • o tym, jak mądrze chwalić i krytykować,
  • o tym, które emocje są paliwem motywacji wewnętrznej…

To tylko niektóre tematy. Jest ich w książce dużo, dużo więcej, a wszystko przedstawione w prosty, bardzo przystępny i łatwy do zapamiętania sposób. Tę książkę szczególnie polecam rodzicom, którzy chcą mądrze zachęcać swoje dzieci do nauki!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *