pozytywna dyscyplina

POZYTYWNA DYSCYPLINA

Pozytywna dyscyplina jako metoda wychowawcza stała się ostatnio modna. I bardzo dobrze! Bo uczy rodziców, jak być wobec dziecka stanowczym i uprzejmym jednocześnie. Jak z jednej stawiać mu wymagania i granice, a z drugiej dawać akceptację, poczucie przynależności i sprawczości.

Książka Jane Nelsen daje rodzicom praktyczne narzędzia pomagające przekazać dzieciom ważne umiejętności życiowe i społeczne takie jak szacunek, troska o innych, rozwiązywanie problemów, dotrzymywanie słowa, wkład, współpraca… Co najważniejsze, jest skuteczna długofalowo, nie tylko doraźnie.

W książce możemy znaleźć rozłożone na czynniki pierwsze przyczyny niewłaściwych zachowań u dzieci i sposoby na radzenie sobie z nimi, które nie są manipulacyjnymi sztuczkami, tylko wnikającymi w problem mądrymi reakcjami. Znajdziemy tu też sposoby na angażowanie dzieci w domowe obowiązki, czy unikanie trudnych sytuacji, takich jak na przykład nerwowe poranki, czy inne konfliktowe momenty.

Bardzo pomocną metodą wychowawczą okazały się u nas spotkania rodzinne, na które pomysł został tu przedstawiony i szczegółowo opisany. To dzięki spotkaniom rodzinnym, na których wspólnie, w demokratyczny sposób, szukamy rozwiązań różnych mniejszych i większych rodzinnych problemów, udaje się uniknąć wielu kłótni i słownych przepychanek.

Krótko mówiąc – ta książka to kopalnia pomysłów na mądre rozwiązywanie różnych sytuacji w rodzinie i sprawienie, żeby nam wszystkim żyło się lepiej, radośniej i przyjemniej, a w rodzinie panowała pełna miłości i wzajemnego zrozumienia atmosfera.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *