JAK POMÓC DZIECKU UCZYĆ SIĘ SKUTECZNIE?
Czy zdarza się tak, że Twoje dziecko spędza długie godziny nad książkami? Uczy się i uczy, jest już zmęczone, sfrustrowane i zniechęcone, a efektów nie widać? Albo nawet widać, ale odbywa się to kosztem czasu wolnego, rozwijania zainteresowań i spotkań z przyjaciółmi? Jeśli tak, to koniecznie trzeba pokazać mu, jak uczyć się skutecznie.
Stare, nieskuteczne metody
Popularne metody nauki, które zazwyczaj większość z nas wynosi ze szkoły, to nie są niestety metody efektywne. Szkoła wymaga od uczniów opanowania mnóstwa treści (inna sprawa, czy sensowne jest uczenie się tego wszystkiego, czy nie – to temat na inną okazję), ale mało kto w szkole pokazuje uczniom, jak się uczyć, żeby to było skuteczne i nie zajmowało mnóstwa czasu.
W efekcie uczniowie często są nauką po prostu przytłoczeni, sfrustrowani i zdemotywowani… A przecież można inaczej! Można stare, nieefektywne sposoby nauki zastąpić nowymi, aktywnymi metodami, które sprawią, że nauka będzie wchodziła do głowy szybciej, zostanie tam na dłużej, a dziecko będzie miało konkretne efekty, które sprawią, że odzyska poczucie sprawczości i motywację do nauki.
Co to są aktywne metody nauki?
Metody aktywne to takie, które:
- w większym stopniu angażują mózg, a zdobyta wiedza trafia do pamięci długotrwałej,
- kładą nacisk przede wszystkim na rozumienie, a nie tylko zapamiętywanie,
- większą wagę przykładają do ogólnych koncepcji niż do suchych faktów.
Aktywne metody nauki bardzo często bazują na testowaniu siebie z wiedzy, którą właśnie przyswajamy. Taka nauka jest nieco bardziej męcząca, wymaga większego wysiłku intelektualnego, ale to tylko dowód na to, że właśnie wtedy mózg lepiej zapamiętuje. Krótko mówiąc – jest bardziej skuteczna, a jednocześnie zajmuje zdecydowanie mniej czasu.
Podstawowe zasady efektywnej nauki
Oprócz metod aktywnych, które warto poznać, przećwiczyć, a potem wprowadzić w życie i trenować na bieżąco (w końcu trening czyni mistrza!), to aby nauka była naprawdę efektywna, przynosiła satysfakcję i nie zajmowała niepotrzebnie zbyt dużo czasu, dobrze jest poznać takie podstawowe zasady efektywnej nauki, które tę naukę usprawnią. Jakie to zasady?
A choćby taka, że warto, aby uczeń wyznaczał sobie cele. Dzięki temu wie, po co i dlaczego się uczy, a to zdecydowanie podnosi motywację do nauki. I wzmacnia też satysfakcję, jeśli cel udało się osiągnąć. Ważne przy wytyczaniu celów jest to, żeby były one SMART, czyli konkretne, terminowe, łatwe do zmierzenia, a jednocześnie wystarczająco ambitne, ale nie za trudne, żeby nie przytłoczyć.
Jeśli temat Cię zainteresował, masz dziecko w wieku 12-15 lat i chciałabyś, żeby dowiedziało się więcej o zasadach efektywnej nauki oraz poznało aktywne metody, które pomagają uczyć się skuteczniej i krócej, to możesz zapisać je na warsztaty on-line SZKOŁA SKUTECZNEJ NAUKI. Żeby dowiedzieć się o nich więcej, kliknij w poniższy przycisk: