jak nauczyć dziecko wiary w siebie

JAK NAUCZYĆ DZIECKO WIARY W SIEBIE?

Czasem słyszę od rodziców pytanie – jak nauczyć dziecko wiary w siebie? I to jest dobre pytanie, bo wiara w siebie jest jednym z istotnych czynników wpływających na życiowy sukces. A przecież jako rodzice chcemy, żeby nasze dzieci wierzyły w siebie, odważnie szły przez życie i odnosiły sukcesy. Zatem jak nauczyć dziecko wiary w siebie? Czy tego w ogóle da się nauczyć?

Odpowiem cytatem:

Za każdym dzieckiem, które wierzy w siebie, stoi rodzic,
który uwierzył w nie jako pierwszy” (Mathew L. Jacobson)

Samospełniająca się przepowiednia

Nasze przekonania na temat dziecka mają moc samospełniającej się przepowiedni. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo to, co myślimy na temat naszych dzieci, wpływa na ich zachowanie i myślenie o sobie samych. Chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej. To oczywiste. Chcemy uchronić je przed popełnianiem błędów, przed doświadczaniem porażek, usunąć kłody spod nóg. A bardzo często również wyręczyć w najróżniejszych sprawach, bo przecież kto tak dobrze zadba o wszystko, jak nie my?

Często myślimy, że nasze dzieci nie poradzą sobie samodzielnie z natłokiem obowiązków, jakie nakłada na nie szkoła. Że jeśli nie przypomnimy, nie powtórzymy tego kilka razy i nie dopilnujemy, to po prostu nie będzie to zrobione. Lekcje nie będą odrobione, na sprawdzian nie będzie nauczone, wszystkie potrzebne rzeczy nie zostaną zabrane… Jak ja często słyszę, że to wszystko jest na głowie mamy!

W ten sposób traktowane dziecko czuje się kompletnie zwolnione z odpowiedzialności, a w dodatku podświadomie myśli o sobie, że samo nie jest w stanie tego wszystkiego dopilnować, i że bez mamy po prostu sobie nie poradzi. I rzeczywiście tak się dzieje! Tak działa samospełniająca się przepowiednia.

A gdybyś tak uwierzyła, że Twoje dziecko naprawdę potrafi być samodzielne? I spróbowała zmienić swoje nastawienie, swoje przekonania i swoje podejście do dziecka?

Uwierz w swoje dziecko

Gdybyś założyła, że Twoje dziecko jest wystarczająco zdolne i wystarczająco odpowiedzialne, żeby jednak ogarnąć większość tych rzeczy samodzielnie, uwierz mi, że tak właśnie by się stało! Może nie od razu. Na pewno po drodze popełniłoby kilka błędów, zapomniało o kilku ważnych sprawach i dostało kilka gorszych ocen. Ale ostatecznie wyciągnęłoby z tych wszystkich sytuacji bardzo cenną życiową lekcję – poczułoby większą moc sprawczą i odpowiedzialność za siebie samego.

Zatem uwierz, że Twoje dziecko JEST wystarczająco zdolne i wystarczająco odpowiedzialne! Po prostu pozwól mu na samodzielność, zamiast zakładać, że nie zrobi wszystkiego tak, jak Ty byś to zrobiła. A wtedy ono też zacznie o sobie inaczej myśleć. Będzie wiedziało, że JEST W STANIE poradzić sobie z różnymi sprawami, bo już nie raz w różnych sytuacjach sobie radziło. Dzięki temu po prostu nabierze wiatru w żagle i UWIERZY W SIEBIE!

Twoje dziecko naprawdę potrafi być samodzielne

Dużo więcej na temat samodzielności dziecka w nauce i na temat Twoich przekonań napisałam w e-booku „9 sekretów samodzielnej nauki dziecka”. Jest tam też cały rozdział o wierze w dziecko i jej wpływie na jego motywację, samodzielność i wiarę w siebie. Rozkładam w nim na czynniki pierwsze te i wiele innych tematów. I w ogóle podobno zmieniam podejście rodziców do edukacji.

Pokazuję, co w edukacji jest ważne i czemu dobrze jest poświęcić więcej uwagi, a co możesz sobie odpuścić. Piszę, jak wspierać dziecko w nauce, żeby uczyło się samodzielnie, z chęcią, zainteresowaniem i ciekawością. I wyrosło na osobę nastawioną na rozwój i gotową uczyć się przez całe życie, bo prawdopodobnie tego będzie od niego wymagał rynek pracy.

E-book możesz bliżej poznać tutaj:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *